• hkerdem

Geleceğin Gözde Meslekleri...

En son güncellendiği tarih: 24 Haz 2019


Sizce Hangi Meslek Dalı?


Sık sık değişen Üniversite sınav sistemi bir yana dursun, öğrenciler henüz gelişimlerini tamamlamadan meslek tercihi yapmak zorundadır. Bu tercihlerinde büyük oranda ailelerin etkisi varken, az bir kısım içinde adayların kendi düşünceleri önemli olmaktadır.

Peki aday hayatının geriye kalanını geçireceği iş alanı ile ilgili tercihini nasıl yapmalıdır.

Öncelikle sosyal olarak toplum tarafından kabul görmüş ve değişmeyen meslekleri bir kenarda tutalım (TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ, HUKUK, ÖĞRETMENLİK, MÜHENDİSLİK gibi). Bunların dışında çok iyi ve gelecekte hakimiyet kazanacak mesleklerde mevcuttur. Bunları bir başlık altında derledim ve okuyucularıma sunuyorum. Tabii ki bu meslekler zaman içinde ve gelişen teknoloji sürecinde değişkenlikler gösterebilmektedir.


 1. Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği: Bilgisayar ve network ağlarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artması, bu alandaki şirket sayısının da artmasını sağlayacak. Bu şirketlerde istihdam edecek çalışanlara her geçen yıl daha da fazla ihtiyaç olacak.

 2. Finans Analistliği: Finans sektörünün daha da büyüyecek olması fonlar ve borsa hisselerini bilen analistlere ihtiyacı arttıracak.

 3. Ekolog: Dünya nüfusunun artışı ve çevresel atıkların miktarının yükselmesi, çevresel temizliği ön plana çıkarıyor. Bu konuda görev alacak insanlara ihtiyaç duyulacak.

 4. Kriminolog: Suç oranlarının özellikle büyük şehirlerde artmasıyla, suçu anında tespit edecek uzmanlara duyulacak ihtiyacın da aynı oranda artması beklenmekte.

 5. Hemşirelik: Ülkemizde ilaç ve hastane yatırımlarının artması, ülkemizdeki genç nüfusun yoğunluğu ve önümüzdeki yıllarda bu yoğunluğun yaşlanacağı gerçeği hemşire ihtiyacını daha da arttıracak.

 6. Ortodondistlik: Diş çarpıklıklarını düzeltme olarak adlandırabileceğimiz ortodonti, her yaştaki hastaya uygulanabilir olduğundan ve istenilen sonuçlara ulaşıp estetik olarak tatmin edici görüntüye kavuşmaya yardımcı olduğundan, bu konuda gittikçe bilinçlenen toplumumuzda önümüzdeki yıllarda da yoğun ve artan bir talep söz konusu olacaktır.

 7. Fizyoterapist: Dünya genelinde yaşlı ve engelli nüfusun artışı, fizyoterapistlere yeni meslek alanları oluşturacak.

 8. Evlilik ve Aile Terapistliği: Günümüzde daha fazla evlilik boşanma ile sonuçlanırken, yaşam stresi daha çok aileyi ve çifti terapistlere yöneltiyor.

 9. Şehir Planlayıcısı: Nüfusun artmasıyla bir kaos haline gelen şehir yaşamı, etkinliklerin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını zorunlu kılıyor.

 10. Veri Tabanı Yöneticileri: İş kollarının tamamen teknolojiye bağlı hale gelmesiyle, bilgisayar destekli vertabanı yaratan kişiler ön plana çıkacak.

 11. İnternet Güvenliği: İnternette kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması, güvenlik programlarını hazırlayanların önemini arttırmıştır.

 12. Web Tasarımcısı: İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler, artık müşteriler tarafından ulaşılamıyor. O yüzden her şirketin, her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor.

 13. Turizm İşletmeciliği: Turizm otel yöneticileri, işletme yöneticileri, yiyecek-içecek işletme yöneticileri, pazar ve ürün geliştirme yöneticilerine olan ihtiyaç giderek artacak.

 14. Ergonomi Mühendisliği: Modern ergonomi bilimi çalışanların verimini ve kapasitesini arttırmayı amaçlayan çağdaş bir bilim dalı. Ergonomi mühendisleri, çalışanların verimini arttırmak için ergonomik ortamlar geliştirir. Finans kurumları ve endüstri kuruluşları ergonomi mühendislerinin çalışabileceği önemli alanlar.

 15. Diyetisyenlik: Çağımızın iş ve yaşam şekilleri daha az enerji tüketmek üzerine şekillenmekte olduğu ve yemek yeme alışkanlıklarımız da fast food yönünde yoğunlaştığından, günümüzde de önemli bir meslek haline gelen diyetisyenlik önümüzdeki yıllarda parlayan meslekler arasında üst sıralarda yer alacaktır.

 16. Genetik Mühendisliği: Genetiğin geleceğin meslekleri arasında ilk sırayı alacağı herkesin ortak görüşü. Uzmanlar insanın gen haritasının çıkarılmasının ekonomide, 1970`lerin bilgisayar teknolojisininyarattığı devrime benzer bir sonuç doğuracağı ve gelecek yılların genomik (genetik ekonomisi) çağı olacağı görüşünde birleşiyor.

 17. Organik Tarım: Aslında benim en önem verdiğim ve hızlı gelişmesi en muhtemel meslek dalı organik tarım. Günümüz gıda sektöründe hormonlu gıda üretimi ve tüketimi ne yazık ki aldı başını gidiyor. Bunun için insanlar daha güvenilir daha sağlıklı ve eğitimli kişilerce yetiştirilmiş gıda ürünleri arayışı içine girmektedir. Tam da bu noktada bu eğitimli kişilerin ne kadar olduğu sorusu akla geliyor. Geleneksel tarım yerini bilimsel tarıma bırakmalı. Bunun içinde ziraat ve tarım alanında gelişmiş bilim insanlarına ihtiyaç vardır. Buda ihtiyaçta hızla artacak gibi görünüyor.
26 görüntüleme0 yorum
 • YouTube - Beyaz Çember
 • Instagram - Beyaz Çember
 • TripAdvisor - Beyaz Çember
 • LinkedIn - Beyaz Çember
 • Snapchat - Beyaz Çemberin
 • Heyecan - Beyaz Çember

@2017 Designed by hkerdem